• ארכיון

 • קטגוריות

 • Blog Stats

  • 7,434 hits
 • try{ clicky.init(18274); }catch(e){}

  Performancing Metrics

 • wordpress blog stats

הבעיות העומדות בפני הארכיון הדיגיטאלי

עיקר הבעיות העומדות בפני הארכיון הדיגיטאלי :

יקשה עלינו לזהות את המקור הברור של הרשומה ואת תהליך יצירת התוכן שבה, בגלל השינויים שעשויה הרשומה לעבור, יש חשש לאוטנטיות החומר היות שהמידע עשוי להשתנות שלא כמו בדף הנייר.
הדינאמיות של המידע הדיגיטאלי גורמת לשינוי בתפקיד הארכיון ובתפקיד הארכיונאי שהופך ממקבל מידע סטטי למקבל חומר דינאמי, השינוי מצריך הסבה במקצועיות ובדרך החשיבה של הארכיונאי. יש חשיבות רבה יותר בעידן זה להערכת החומר המיועד לשימור בגלל המידע הדינאמי המשתנה ללא הרף. אם הארכיונאי שלפני העידן הזה קבע מה ישמר ומה תהיה נגישותו לקהל, בעידן הדיגיטאלי הארכיונאי הופך גם מתווך וגם מפרש. ומשפיע לעיתים על המידע עוד לפני יצירתו ובודאי שאחרי הגעתו. הרשומות חדלות מהיות אובייקט פסיבי לאובייקט דינאמי הנע ומשתנה כל העת בהקשרים פרשניים שונים.
בעולם הדיגיטאלי כל ארגון יכול להמיר את המידע לפורמטים שונים, דבר המקשה על שימור החומר.
ארכיונאות הרשת הסמויה מתמודדת עם בעיות שמצריכות פתרונות, כל ארגון או גוף יכול להמיר את המידע שברשותו לפורמט ופלטפורמה שונים, זה יקשה מאוד על שימור החומר. אפשר להחליט על פורמט סטנדרטי, פורמט כזה יעזור לשימור החומר אבל הוא יפגע במקוריות המידע. פה תיווצר בעיה, איזה פורמט הוא הטוב ביותר לשימור ולאחסון, איך לתכנן נכון מערכת אחסון, מי ינהל את כל החומר המאוחסן וכיצד ינגיש אותו. איך נגיע למצב שתיבנה תוכנית אחידה של העברת נתונים מתוכנה לתוכנה, כי שימור נתונים בעולם הדיגיטאלי מחייב מעבר ממדיה למדיה ואת זה צריך לעשות החוקר עצמו, כלומר, כאן צריך גם החוקר להתמקצע בכלים טכנולוגיים מתקדמים.
המרת החומר לקבצי מחשב גורמת לאיבוד האוטנטיות ולטשטוש המציאות שהיתה בזמן היווצרות המידע, שמירת אזכורים והסברים ליד מידע , כמו למשל תמונה, ינציח את מקוריותה, עם ההסבר והתגיות גם נוכל למצוא את המידע/תמונה הרלוונטים.
כלומר כל חומר שעובר דיגיטציה חייב להיות עם רישום מדויק, כדי שישמר לדורות , והחוקר בעתיד יוכל "לגעת בתחושות" שקשה להעביר ברשת.
חשש נוסף נובע משינוי הכלים בהם מאוחסן החומר, התיישנות של הכלים יכולים להביא למצב שאי אפשר יהיה לחשוף את החומר בעתיד, כמו שהיום אי אפשר במחשבים החדשים לקרוא דיסקט, או לנגן תקליט באמצעים המודרניים שקיימים היום. יתכן אולי שרק גיבוי החומר הדיגיטאלי על ידי תוכנה שתשב על שרת מרכזי מגובה תוכל לשמור עליו והתעדכן עם כל התפתחות טכנולוגית חדשה.

תודה מיוחדת אני חבה למידען אבי מזרחי שהרחיב את אופקי.

6 תגובות

 1. מאמר מעניין וכמובן שהדברים מעוררים חשש שהרי כולנו חשופים ברשת והמידע אודותינו מגיע לידיים ולשימושים שכלל לא התכוונו להם.
  אך זהו חלק מהסיכונים בחיים בסביבה המרושתת.

 2. נכון פנינה,
  ככה חשתי בהתחלה, אלא שהבנתי מהר מאוד שהחשיפה
  היא שמאפשרת לגולשים הרוצים בזה להשתדרג.

 3. הי, אילנה
  טעיתי – תגובתי התייחסה לפוסט הקודם שלך: "הרשת הסמויה והרשתות החברתיות לשרות המודיעין התחרותי"

 4. אני מקווה שבפוסט הבא אדון ברשת האפילה,
  כשקוראים מאמרים וכתבות בנושא הזה, פשוט מתחלחלים.
  מבוגרים כילדים נופלים ברשת האפילה הפלילית, וצריך כל הזמן
  לעמוד על המשמר.

 5. אילנה,
  נהדר לקרוא בלוג שבא מהלב המקצועי.
  נקודה מעניינת שהעלית בנוגע לארכיון הדיגיטלי, היא שמירת ההקשר הרגשי או הסביבתי של החומר המוסב. מדובר בנקודה חשובה שלא תמיד ניתן להתייחס אליה – למשל, בעת הסבת ארכיב דפוס למימד דיגיטלי – אין נגישות לכותבי ומשמרי המידע ולעיתים, הללו נפרדו ממנו מזמן.
  אולם עדיין – נקודה מעוררת מחשבה.
  קראתי שהשתתפת בקורס הקמת ארכיב דיגיטלי; אנחנו נכנסים לתהליך כזה – האם הקורס יוכל לסייע לנו? האם קיבלת בו כלים וידע קריטיים? האם את עצמך עוסקת בהקמת ארכיב דיגיטלי?
  אשמח לשמוע
  תומר

 6. תומר שלום,
  תודה על התגובה.
  בעקרון מה שלמדנו בהקמת ארכיון דיגיטלי זה לפתוח בלוג ולנהל אותו לצרכים שלנו, עבורי הקורס פתח והרחיב אופקים. בהחלט מומלץ.
  בעידן הדיגיטלי הרבה דברים משתנים וביחוד צורת החשיבה, למידענית כמוני זו אמורה להיות בעיה "להשתחרר" מהנייר, אלא שאני נסחפתי במהירות לעידן החדש הזה ואני מאוד מעורה בו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: